Dzisiaj jest sobota 22 stycznia 2022, imieniny obchodzą: Anastazy, Wincent, Dominika, Mateusz
POMOC RODZINIE
Innowacyjna Gospodarka
RPO
WFOŚ
EFS
PROW
Zaadoptuj Psa
Gminy partnerskie
Zabytki Gminy Puck

Historia Gminy Puck fascynuje. Mamy szerokie spektrum poszukiwań archeologicznych prowadzonych ratowniczo z racji działań budowlanych oraz regularne stanowiska badawcze w Rzucewie i Osłoninie, które od wielu lat zaskakują nas interesującą wiedzą o mieszkańcach nadmorskiej krainy, od epoki kamienia po średniowiecze…

Doskonałą trasą spacerów jest Puszcza Darzlubska oraz klifowy brzeg Zatoki Puckiej, od Swarzewa po Rzucewo i Osłonino. Amatorom wędkowania warto polecić leśne Jezioro Dobre i oczywiście Zatokę Pucką z doskonałymi warunkami do żeglowania. Największą jednak osobliwością przyrodniczą Gminy Puck są jedyne w swoim rodzaju groty w Mechowie. Charakterystycznie powyginane słupy u wejścia tworzą niesamowity, tajemniczy nastrój. Niskie komory zbudowane ze żwirowych zlepieńców, czynią je unikalnymi w skali całego Niżu europejskiego. Gminę Puck przecinają kwalifikowane szlaki turystyczne, piesze, rowerowe, konne, ale znaczącym i rokującym ogromne nadzieje jest szlak cysterski. Promujemy Pomorski Szlak Cysterski biegnący przez Gminę Puck, który wprowadza nas w krąg europejskiego szlaku kulturowego, niezwykle bogatego i nasyconego wybitnymi zabytkami  cysterskimi. Miejscowości Gminy Puck należące do cystersów, takie jak Starzyno i Starzyński Dwór, Werblinia, Mechowo, Domatowo, Leśniewo, Darzlubie stanowią od pocz. XIII w. aż do transformacji zaborczej 1772 r. zwartą domenę, wyróżniającą się na przestrzeni dziejów kaszubskiej Nordy. Już u początku erygowano dwie parafie na dobrach klasztornych, w Starzynie oraz Mechowie, i to te dwa kościoły parafialne z fundacji cysterskiej są dla nas turystycznym atutem. Warto też zwrócić uwagę na pozostałości zabudowań folwarku cysterskiego w Starzyńskim Dworze. Zachowany spichlerz, budynek bramny z odtworzoną kaplicą, spiętrzenie wody na potoku wpływającym do Płutnicy i resztki młyna wodnego, kuźni… Zabytki cysterskie otwierają nam świat europejskiej kultury, która tu na Pomorzu ma swój szczególny wymiar społecznej integracji.

Dziewiętnastowieczne pałace i dwory w Rzucewie, Sławutówku, Rekowie Górnym, Łebczu, pośród parków zapraszają do swych wnętrz jako hotele i restauracje.

 

Atrakcje turystyczne…

Rzucewo, "cypel rzucewski", osada łowców fok z epoki kamienia, III-II tys. p.n.e. Stworzyli silną, oryginalną kulturę zw. rzucewską, znaną z charakterystycznej ceramiki, wyrobów bursztynowych, kamiennych narzędzi.

Mieroszyno, kurhan, VIII-VI w. p.n.e., kultura łużycka, epoka brązu. Jedyny zachowany w całości z pośród rozległego cmentarzyska, usytuowany na północnym krańcu Kępy Swarzewskiej...

Starzyno, kościół parafialny (poł.XVIIw.). Fundacja cystersów.  Oryginalne wyposażenie i wybitne paramenty liturgiczne Andrzeja I Mackensena.  XVII-wieczna, eschatologiczna wizja Sądu Ostatecznego na polichromii ściany tęczowej.

Starzyński Dwór z resztkami zabudowy cysterskiego folwarku.

Mechowo, kościół parafialny, szachulcowy (poł.XVIIIw.), barokowe wyposażenie. Fundacja cysterska. Obrazy z warsztatu znakomitego malarza pomorskiego Hermana Hana, w tym wyjątkowo cenne ikonograficznie Fons Vitae.

Swarzewo, kościół parafialny (poł.XIXw.), cudowna gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVw.). Od pokoleń mieszkańcy Ziemi Puckiej pieszo pielgrzymują do Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, Królowej Polskiego Morza.

Zespoły pałacowo - parkowe (XIXw.): w Rekowie Górnym , Rzucewie, Sławutówku, Łebczu pełnią funkcje hotelowe i restauracyjne, a w Celbowie, Starzyńskim Dworze to układy plenerowe.

Kopiowanie materiałów za zgodą OKSiT. Copyright © 2007 OKSiT. Projekt i wykonanie: Seenet.