*******************************************************************************************************************************************************
„Podejmuję nowe wyzwania - idę do pracy"
Od 01.07.2008 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pucku realizuje projekt systemowy pt. „Podejmuję nowe wyzwania - idę do pracy", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Priorytetu VII „Promocja integracji społecznej" - Działania 7.1. „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji", Poddziałania 7.1.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej", Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007 - 2013 oraz Program Aktywności Lokalnej dla Gminy Puck na lata 2008 - 2013. W lipcu br. został podpisany aneks do umowy ramowej na podstawie którego Ośrodek kontynuuje realizację projektu w roku 2009.
Potrzeba realizacji programu zrodziła się z konieczności wyrównania szans zatrudnienia i ułatwienia wejścia lub powrotu na rynek pracy osobom bezrobotnym, korzystającym ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pucku. Efekty jakie uzyskaliśmy w roku 2008 zachęciły nas do kontynuacji prac przy realizacji projektu rozszerzając jego zakres. W roku 2009 do projektu zgodnie z wytycznymi włączyliśmy osoby pracujące, będące w grupie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W tym roku w projekcie biorą udział również mężczyźni.
W projekcie uczestniczy 50 osób korzystających ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pucku. Z 25 osobami praca odbywa się przy pomocy zawartych kontraktów socjalnych, obejmujących współdziałanie osoby objętej projektem z pracownikiem socjalnym, 25 osób jest objętych Programem Aktywności Lokalnej Gminy Puck na lata 2008 - 2013.
Celem ogólnym projektu jest rozwój i upowszechnianie przez Ośrodek Pomocy Społecznej aktywnej integracji oraz aktywizacji zawodowej i społecznej osób bezrobotnych lub pracujących będących w grupie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, będących klientami naszego Ośrodka.
Cele szczegółowe projektu to:
- wzrost samooceny i motywacji do zmiany,
- wzrost umiejętności psychospołecznych,
- wzrost poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości do pokonywania barier fizycznych i psychologicznych,
- zwiększenie umiejętności poruszania się po rynku pracy,
- podnoszenie kompetencji zawodowych.
Realizując projekt Beneficjenci Ostateczni korzystają z następujących instrumentów aktywnej integracji:
1. Aktywizacja zawodowa:
- udział w warsztatach prowadzonych przez doradcę zawodowego.
2. Aktywizacja edukacyjna:
- udział w kursach zawodowych prowadzonych przez firmy szkoleniowe,
- udział w warsztatach prowadzonych przez psychologa, doradcę zawodowego i lekarza,
- korzystanie z konsultacji indywidualnych z prawnikiem z zakresu prawa pracy oraz innych spraw mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie rodziny.
2. Aktywizacja zdrowotna:
- wykonanie badań lekarskich związanych z możliwością zatrudnienia,
- udział w warsztatach prowadzonych przez lekarza z zakresu edukacji zdrowotnej.
3. Aktywizacja społeczna:
- udział w warsztatach kompetencji i umiejętności społecznych prowadzonych przez psychologa z następującego zakresu:
< trening komunikacji,
< trening autoprezentacji,
< trening motywacyjny,
< trening zarządzania czasem,
< trening poruszania się po rynku pracy,
< trening asertywności,
< trening radzenia sobie ze stresem i złością,
- możliwość skorzystania z poradnictwa specjalistycznego w zakresie uprawnień służących przywróceniu samodzielności życiowej, w tym powrotu na rynek pracy (prawnik, psycholog - pełniący dyżury w Punkcie Informacyjno Doradczym).
W ramach aktywnej integracji utworzyliśmy Punkt Informacyjno Doradczy, który mieści się przy ul. Lipowej 3 c w Pucku. Punkt Informacyjno - Doradczy jest dostępny, przyjazny, nie stygmatyzujący, obejmuje organizację i finansowanie poradnictwa i wsparcia.
W punkcie stałe dyżury pełnią psycholog i prawnik, którzy w jego ramach udzielają Beneficjentom konsultacji indywidualnych.
W bieżącym roku zrealizowaliśmy już warsztaty dla dwóch grup Beneficjentów Ostatecznych z psychologiem, doradcą zawodowym i lekarzem. Dwie uczestniczki ukończyły już kursy zawodowe zdobywając nowe kwalifikacje.
ZOBACZ!!!
********************************************************************************************************************************************************
Od 01.07.2008 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pucku realizuje projekt systemowy pt.: „Podejmuję nowe wyzwania- idę do pracy", współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Potrzeba realizacji Programu zrodziła się z konieczności wyrównania szans zatrudnienia i ułatwienia wejścia lub powrotu na rynek pracy osobom bezrobotnym, korzystającym ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pucku.
Projekt ujmuje tematykę kompleksowo i obejmuje następujące działania:
utworzenie Punktu Informacyjno - Doradczego, w ramach którego uczestnicy Projektu mogą skorzystać z porad i konsultacji psychologa, prawnika i doradcy zawodowego;
zapewnienie opieki osobom zależnym od Beneficjentów Ostatecznych (w razie konieczności) podczas ich uczestnictwa w działaniach związanych z realizacją Projektu;
poradnictwo indywidualne i grupowe w zakresie wzrostu kompetencji życiowych i umiejętności zawodowych umożliwiających powrót do życia społecznego, w tym powrót na rynek pracy i aktywizację zawodową;
treningi kompetencji i umiejętności społecznych;
finansowanie kursów zawodowych;
umożliwienie Beneficjentom Ostatecznym uzupełnienia wykształcenia ogólnego na poziomie podstawowym, ponadpodstawowym i gimnazjalnym;
umożliwienie zdobycia kwalifikacji zawodowych przez Beneficjentów Ostatecznych Projektu.
Utworzony Punkt Informacyjno - Doradczy jest dostępny, przyjazny i niestygmatyzujący, mieści się przy ul. Lipowej 3 c w Pucku. Zapewnia dostęp do konsultacji z prawnikiem psychologiem i doradcą zawodowym. Beneficjenci Ostateczni mogą w nim też skorzystać z komputera i internetu.
W Projekcie uczestniczy 50 osób bezrobotnych korzystających ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pucku. Z 25 osobami Projekt jest realizowany przy pomocy zawartych kontraktów socjalnych, a 25 osób jest objętych Programem Aktywności Lokalnej Gminy Puck na lata 2008 - 2013.
Pierwsze działania wynikające z Projektu rozpoczęliśmy w lipcu br. poprzez promocję oraz podpisywanie kontraktów socjalnych.
Uroczysta inauguracja i promocja Projektu odbyła się 4 października, na którą zaprosiliśmy wszystkie osoby uczestniczące w Projektu, Władze Gminy Puck, Dyrekcję PCPR i PUP oraz Radnych i Sołtysów Gminy Puck.
W październiku rozpoczęły się też warsztaty z prawnikiem i doradcą zawodowym oraz z psychologiem i lekarzem, na których omawiane są następujące tematy:
prawne aspekty aktywnego poszukiwania pracy,
prawa i obowiązki pracowników na etapie nawiązywania stosunku pracy,
prawa i obowiązki pracowników po nawiązaniu stosunku pracy, z uwzględnieniem cech osobistych pracowników (płeć, niepełnosprawność), charakteru i szczególnych warunków wykonywania pracy,
obowiązki pracodawców,
prawna ochrona pracowników,
prawna ochrona pracowników przed łamaniem ich praw w czasie trwania stosunku pracy oraz przed nieuzasadnionym rozwiązaniem stosunku pracy,
wytyczenie ścieżki zawodowej dla każdego Beneficjenta Ostatecznego,
nauka pisania CV i życiorysu,
motywowanie do aktywności na rynku pracy,
rozwój świadomości własnego potencjału,
przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej,
przełamywanie stereotypów związanych z bezrobociem,
problematyka samooceny, jej znaczenie w życiu codziennym,
przełamywanie stereotypów związanych z bezrobociem,
poznawanie swoich własnych możliwości, zdolności radzenia sobie z codziennymi problemami i trudnościami, w oparciu o indywidualne profile psychologiczne,
problematyka stresu, jego źródeł, wpływu na zdolność funkcjonowania, sposobów przezwyciężania - radzenia sobie ze stresem,
profilaktyka zdrowotna.
Uczestnicy Projektu zostali już skierowani na następujące kursy specjalistyczne:
opiekunki nad osobami chorymi;
pomocy kuchennej oraz obsługi kasy fiskalnej;
sprzedawcy oraz obsługi kasy fiskalnej;
manicure;
obsługi księgowej;
obsługi komputera;
kroju i szycia.
Jedna uczestniczka rozpoczęła naukę w szkole średniej.
Wszystkie panie uczestniczące w Projekcie w ramach zawartych kontraktów socjalnych przejdą też szkolenie w zakresie wizażu.
Teraz
![]() |
Temp.: | °C |
Ciśn.: | hPa | |
Wiatr: | km/h | |
Śnieg: | mm | |
Deszcz: | mm |
Wkrótce
![]() |
Temp.: | °C |
Ciśn.: | hPa | |
Wiatr: | km/h | |
Śnieg: | mm | |
Deszcz: | mm |